Przyczyny degradacji elewacji – jak usunąć zielony nalot?

Alpinizm Przemysłowy - EJAS

Nic nie dzieje się bez przyczyny

Konkretne zachowania zawsze mają jakieś ukryte podłoże. Tak samo jest z budynkami. Jeżeli coś dzieje się z Twoim domem, mieszkaniem, poszukaj najpierw przyczyn danego ubytku, uszkodzenia. Dopiero potem zabierz się za dalsze czynności. Podobnie jest z zielonymi nalotami na elewacjach. Jeżeli Twój budynek nie może się z nimi uporać spróbuj znaleźć odpowiedź na pytanie: „Skąd one się tu wzięły”?

Skąd biorą się zielone naloty na elewacjach?

Podstawową przyczyną pojawienia się zielonych nalotów na elewacji jest zawilgocenie budynku. Z pewnością kolor zielony, który teraz rzuca się w oczy, wcześniej był pod inną postacią. Zanim pojawiły się zielony naloty, już wcześniej musiały być widoczne plany. Pojawić się mogły, gdy budynek zaczęły atakować grzyby. Ciepło i wilgoć to najprostszy związek, aby wystąpiły nieproszeni goście na budynkach. A skąd bierze się wilgoć? Przyczyną pojawienia się wilgoci może być nieszczelny system ociepleniowy, albo niewłaściwe odprowadzanie wody z dachu, a także zła izolacja, zły drenaż podłoża. Już podczas budowy domu należy dużą uwagę zwracać, aby nie powstały błędy podczas montażu obróbek blacharskich, rynien, zadaszeń. 

Jak dbać o swój budynek?

Aby móc zachwycić pięknem swojego budynku, musimy zadbać o jego podstawowe elementy. Bardzo istotne jest, aby parapety, obróbki gzymsów nie posiadały ujemnego spadku, były dokładnie zamontowane i nieuszkodzone. Duże problemy może przysporzyć nam niedokładne zamontowanie łączników rynien, rur spustowych, dachu. To co niewidoczne gołym okiem, często ma bardzo duże znaczenie. Więc zanim zaczniesz wybierać wyposażenie domu, płytki, podłogi, farby i meble, zwracaj uwagę na dobre zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Pamiętaj, że pośpiech przy budowie domu nie jest wskazany.

Dostosuj prace do panującej pogody. Bardzo ważne, aby podczas wykonywania prac na elewacji, warunki atmosferyczne były sprzyjające. Wysoka wilgotność, ujemna temperatura to podstawowe przyczyny doprowadzająca do niekorzystnych zmian w strukturach tynków. Na wiele spraw mamy wpływ, ale niestety są przyczyny zielonych nalotów, które nie pojawiają się z naszego zaniedbania. Zawilgoceniu budynku sprzyja słabe nasłonecznienie, duże skupiska zieleni czy zbiorniki wodne, wokół których obiekt się znajduje. Co możemy zrobić? Jak ustrzec się przed zniszczeniem budynku?

Bardzo prosto możemy sobie z tym poradzić. Pamiętajmy o corocznych przeglądach stanu technicznego naszych domów, obiektów. Dbanie na bieżąco o budynek, da nam szanse na odkrycie małych uszkodzeń, które szybko można naprawić, zniwelować. Każde małe pęknięcie, rysa szybko wykryta i naprawiona może uratować nasz budynek przed dostaniem się wody. Nawet małe uszkodzenie połączone z wodą, może doprowadzić do wielkich zniszczeń całego budynku. Natomiast czyszczenie elewacji pomoże nam usunąć nagromadzone zanieczyszczenia, które są idealną pożywką dla glonów i grzybów. Inną opcją może być także stosowanie preparatów bioaktywnych, które przedłużą żywot elewacji. 

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Nie muszą Państwo z tym wszystkim pozostać sam na sam. Od lat zajmujemy się pielęgnacją, czyszczeniem, zabezpieczeniem, usuwaniem zielonych nalotów na elewacjach. Jako zespół alpinistów przemysłowych dotrzemy na każdą wysokość budynku. Zajmiemy się domem jednorodzinny, apartamentowcem i wieżowcem, kamienicą i nowoczesnym budynkiem. Dbajmy nie tylko o wygląd wewnętrzny naszych mieszkań. Wygląd zewnętrzny budynku jest ważny, a dobry stan technicznych elewacji zabezpieczy budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

+(48) 505 848 833
Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o naszych usługach. Z przyjemnością odpowiemy na każde zapytanie.